Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Արցախի ԱԺ նախագահի տեղակալի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովում ԱՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը գոհունակություն է հայտնել երկու խորհրդարանների միջեւ առկա կառուցողական համագործակցության եւ արդյունավետ հանդիպումների վերաբերյալ: Էդուարդ Շարմազանովը հավաստիացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունները բոլոր խորհրդարանական վեհաժողովներում մշտապես պաշտպանում են Արցախի ժողովրդի արդար դատը եւ ներկայացնում արցախահայության խնդիրները:
«Արցախի անկախությանն այլընտրանք չկա. հետագա ճակատագիրն Արցախի քաղաքացիների որոշելու խնդիրն է»,-փաստել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Պարոն Շարմազանովի կարծիքով՝ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն արտերկրի պատգամավորական պատվիրակությունների այցերն Արցախ ակտիվացնելու ուղղությամբ, որպեսզի բոլորը տեսնեն ժողովրդավար Արցախը:
Վահրամ Բալայանն իր հերթին ընդգծել է երկու խորհրդարանների միջեւ գոյություն ունեցող հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ հավելել, որ իրենք մշտապես զգում են ՀՀ Ազգային ժողովի աջակցությունը: Պարոն Բալայանը նշել է, որ Արցախի խորհրդարանականները պարբերաբար հանդիպում են Հայաստանի պատգամավորների եւ կառավարության ներկայացուցիչների հետ, քննարկում տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը եւ փորձի փոխանակմանը վերաբերող հարցեր:

On October 18 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Deputy Speaker of the National Assembly of Artsakh Republic (AR) Vahram Balayan. The AR NA Representative Karen Topchyan also attended the meeting.
Welcoming his colleague the RA NA deputy Speaker expressed satisfaction over the constructive cooperation and existing between the two parliaments and effective meetings. Eduard Sharmazanov has assured that the delegations of the RA National Assembly always defend the fair cause of Artsakh people and present the Artsakh people’s problems in all Parliamentary Assemblies.
“There is no alternative for Artsakh independence: the further destiny is the problem of Artsakh people’s decision,” the RA NA Deputy Speaker documented.
In Mr Sharmazanov’s opinion, steps should be taken for activating the foreign parliamentary delegations’ visits to Artsakh in order all of them could see the democratic Artsakh.
In his turn Vahram Balayan has underlined the high level of the relations existing between the two parliaments and has added that they constantly feel the support of the RA National Assembly. Mr Balayan has noted that the parliamentarians of Artsakh regularly meet with the deputies of Armenia and representatives of the government, discuss issues relating to the cooperation in different spheres and exchange of experience.